Sandi Abram

„Mi dečaci“: Genealogija (re)produkovanja dominantne socijalističke muškosti u Sloveniji kroz dispozitiv vojske

 

Žene su ženstvene./ Muškarci su pravi muškarci.

Buldožer - Žene i muškarci, 1980.

 

 

 

 

Analiza slučaja 2

Ovaj tekst je pokušaj mišljenja genealogije socijalističke maskulinosti, preglednog, ali nužno nepotpunog problematizovanja konstituisanja muškosti pre i tokom jugoslovenskog socijalizma. Na narednim stranicama ću se, kako primećuje Tatjana Greif, posvetiti »istraživanju odnosa među polovima (...) u lokalnom i partikularnom obliku, s kontekstualnom pozadinom odnosa moći« (Greif 2007: 36). Pitaću se, znači, kako se militantna socijalistička muškost, prvenstveno u okviru najjugoslovenskije institucije, odnosno Jugoslovenske narodne armije (dalje, JNA), ustoličuje na trajektoriju istorijske hijerarhije društvenog pola, odnosno kakvu je ulogu zapravo imala unutar jugoslovenske heteronormativnosti, jer je režim vojnikovanja i konstituisanje pripadajuće muškosti, zavisio od kulturnog okruženja u vremenu i prostoru. Specifičnost jugoslovenskog socijalizma je ležala zapravo, u obaveznom regrutovanju u izuzetno inkluzivnu instituciju, što, naravno, nije nešto od univerzalnog značaja, u najboljem slučaju, navodi nas na pretpostavku da uspostavljanje nacionalne države i vojske idu ruku pod ruku u konstituisanju hegemone muškosti.saj je režim vojaščine in vzpostavljanje pripadajočih moškosti odvisno od kulturnih okolij v času in prostoru. Specifika jugoslovanskega socializma je tičala pravzaprav v obveznem naborništvu izjemno inkluzivne institucije, kar seveda ni nekaj univerzalnega, kvečjemu nas napelje k predpostavki, da vzpostavljanje nacionalne države in vojaščina gresta z roko v roki pri konstruiranju hegemone moškosti.

Tekst će se posebno koncentrisati na Jugoslovensku narodnu armiju, a u više navrata moraću da posegnem malo dublje u istorijsku torbu, jer zametke dominantne (socijalističke) muškosti u vojnom dispozitivu možemo uočiti već tokom Prvog i Drugog svetskog rata, ako ne i ranije. Nakon istorijske vinjete, posvetiću se konstruisanju dominantnih kulturnih uzora militantne muškosti i s njima povezanim odnosima moći među društvenim polovima,što će me neizbežno voditi do razmišljanje o razdvojenoj hegemonističkoj muškosti tokom socijalizma. Umesto zaključaka o nekakvoj monolitnoj vojničkoj muškosti u JNA, radije razmatram heterogene prakse vojničke kulture u JNA, uključujući one kod kojih je, preuzimanjem temporalnih uzora nehegemone muškosti, dolazilo do privremenog uspostavljanja institucionalizovanog reda među polovima.

U istraživanju se oslanjam na literaturu, za koju ćemo brzo ustanoviti da su analitička pitanja u većini adresirana prvenstveno s feminističke pozicije i u procep stavljaju prvenstveno konstituisanje ženskih uloga tokom socijalizma. U priloženom tekstu želim adresirati i »drugu« manje istraživanu stranu socijalističke heteronormativnosti. Kako kostatuje Monique Wittig, »binarna omeđenost pola potrebna je za reprodukciju ciljeva političke ekonomije heteroseksualnosti (...), gde je biološki pol naturalizovana politička kategorija koja društvo utemeljuje kao heteroseksualno« (videti, Gref, 2007:41; prim. Nagel 2001). Da bih neke pasuse i potkrepio, služim se i empirijskim detaljima iz etnografske građe (opremljeni su navodnicima i napisani su u kurzivu), koju sam napabirčio tokom poslednjih godina prvenstveno u Sloveniji (cf. Abram 2013) dok sam proučavao višedimenzionalnost implikacija tetovaža u JNA. Glavninu etnografije čine razgovori vođeni s bivšim pripadnicima JNA od približno 20 polustruktuiranih intervjua, a dalje u tekstu citiram samo neke kratke izjave sagovornika, koje su obeležene s navodnicima i napisane u kurzivu. Većina sagovornika je želela ostati pod plaštom anonimnosti, pa zbog toga izostavljam njihova lična imena kad ih doslovno citiram.Glavnino etnografije sestavljajo vodeni pogovori z bivšimi pripadniki JLA, od približno dvajsetih polstrukturiranih intervjujev v nadaljnjem besedilu citiram samo nekatere kratke izjave sogovornikov, ki so opremljene z narekovaji in postavljene v kurzivo. Večina sogovornikov je želela ostati ogrnjena v plašč anonimnosti, zato njihova osebna imena pri dobesednem navajanju izpuščam.

Kratak opis propisa za regrutovanje u vojsku

Nastanak arhetipa muškarca kao branitelja od (vrebajuće) spoljne opasnosti tokom istorije druge Jugoslavije preuzima Berdak (2013), počinjući od antifašističkog pokreta, kad je došlo do prve masovne mobilizacija muškaraca i žena..moških in žensk i zasadio mit o nepostojanju pacifizma, mit, koga su potom kanali popularne kulture (partizanski filmovi i romani, u prvom redu) često reafirmisali. Prema procenama istoričara i istoričarki, Narodnooslobodilačkoj borbi se aktivno priključilo oko 100.000 žena, 25.000 ih je tokom borbi poginulo, 40.000 ih je bilo ranjeno, dok ih je približno samo 2000 dobilo oficirski čin (Oakley u Hearn, 2003: xii, Jancar –Webster, 1999:70). Prosečan udeo žena u slovenačkim partizanskim jedinicama je sve vreme bio približno isti – četiri odsto (Bernik, 2002: 110; Križnar, u Bernik 2001: 176). Među partizankama u Sloveniji ih je između 1941-1943, najviše bilo među borcima (35,22 odsto), ostale su bile raspoređene u sanitetu (22,48 odsto), komandama, uglavnom nižeg ranga (13,36 odsto), kuvarica i sekretarica je bilo 7,70 odsto, politkomesara 5,50 odsto, a ostale su bile intendantkinje, švalje, šifrantkinje, kurirke, pralje, odnosno obaveštajke (Bernik, 2001: 204).

Reprezentacije polova u (polu)prošlosti se, naravno ne zbivaju u nekakvom društveno-političkom vakuumu, različite ideologije ih u sadašnjosti konstruišu retrogradno, unatrag ih nastoje uspostaviti i uvesti tvrdoglavo objašnjavajuće šeme u prošlosti (engenderig the past). (Greif, 2007: 45; 47). Iako se s tom pretpostavkom Berdakove delimično mogu složiti, trebalo bi, ruku na srce, priznati da vojnički poziv (tako i partikularno i lokalno konstruiranje maskulinosti), svejedno ima nešto dužu bradu. Konkretno, za naše istraživanje to znači vraćanje u vreme pre Narodnooslobodilačke borbe.

U Sloveniji se vojnčki poziv istrajno usidrio u jeziku. Od ustanovljenja najamničkih vojski u XIV veku, su se, recimo, tokom vrcanja hegelovskih pijanih strela duha, neki mladići, i ne znajući, upisivali u »žold« (vojnikovanje). Najmodavci naime, nisu momke regrutovali samo s uobičajenim dobovanjem, već su im proces regrutacije »olakšavali« s novcem, kao i s različitim alkoholnim tvarima. Otuda potiče izraz žolnir i soldat za vojnika, jer su najamnici primali platu – žold, odnosno soldo (novac, na italijanskom) (Kumer, 2006; 159-160; 1992: 12). Vojnici najamnici su se mogli prijaviti na određen broj godina, a mogli su se sudbinski upisivali za ceo život.

Sve od 1771. godine, kad je carica Marija Terezija zakonom uvela opštu vojnu obavezu za sve sposobne državljane (oslobpđeni su bili oženjeni i, u porodici jedini sposobni za posao), pa do 1802. godine, se taj osećaj fatalizma zbog doživotne pripadnosti oružanim snagama mogao čvrsto održati. Doživotna vojnička služba je te godine ukinuta i skraćena na 10 godina, za konjicu na 12, i 14 godina za artiljeriju. Između 1811, i 1845, trajala je jednako, 14 godina. Sledeća veća vojna reforma se našla na dnevnom redu 1845. godine, kad je car Ferdinand ograničio vojnikovanje na selektivno osmogodišnje trajanje (u stvarnosti se zbog prazne carske kase nije služilo više od dve, tri godine). Od 1866. godine je opšta vojna obaveza uvedena carskom uredbom, a tek 1868. godine, konačno i zakonom koji je znatno skratio vojničku obavezu. Tako do Prvog svetskog rata služenje u oružanim snagama traje u načelu1 tri godine (Kumer, 1992: 15; 2006: 161; Klobučar, 2012: 35; Štergar, 2004: 20; 32). Po mišljenju istoričara Roka Štergara, smanjivanje dezerterstva, skrivanja, izigravanja i drugih oblika izbegavanja vojne obaveze, ne može se pripisati skraćivanju vojne obaveze za tri petine, već se ključni razlog nalazi u povećanju efikasnosti državnog policijskog aparata, konkretno žandara (Štergar 2004: 32).

Ako preskočim period Drugog svetskog rata, JNA je prošla značajne transformacije kad je reč o trajanju vojnog roka, a ovom prilikom preuzimam (po, Kolar, 2005: 53-7) samo neke bitne međaše i novine. Trajanje vojnog roka najpre propisuje Zakon o vojnoj obavezi državljanja Federativne Narodne Republike Jugoslavije (FNRJ) 1946. godine, kojim se propisuje trajanje roka na dve godine, s izuzetkom avijacije i tenkovskih jedinica (tri godine) i ratne moranarice (četiri godine).

Savezna narodna skupština donosi 1955. godine Zakon o narodnoj odbrani koji određuje trajanje vojnog roka na dve godine, osim za mornaricu (tri godine), kao i za one sa završenom srednjom školom (18 meseci) i 12 meseci za one sa završenom višom školom, fakultetom, ili završenom školom za rezervne oficire i položenim ispitom za rezervnog potporučnika.

Godine 1961, proglašen je Zakon o izmenama i dopunama Zakona o narodnoj odbrani kojim je služenje vojnog roka u mornarici skraćeno sa tri na dve godine. Godine 1964, Zakonom o narodnoj odbrani trajanje vojnog roka skraćeno je na 18 meseci, s izuzetkom ratne za koju je i dalje trajao 24 meseca.

Proglašenjem Zakona o izmenama Zakona o vojnoj obavezi 1972. godine trajanje vojnog roka je ponovo skraćeno, ovog puta na 15 meseci za opšte obveznika i 18 meseci za ratnu mornaricu.

Usvajanjem poslednjeg Zakona o vojnoj obavezi, 1980. godine, služenje vojske se skraćuje s 15 na 12 meseci za regrute koji su bili jedini hranitelji porodice. Zakon je uveo i promene za upisane na fakultete, odnosno za one s visokom ili višom školom, jer se vojska mogla služiti u dve faze – u prvom delu (12 meseci) nakon završetka srednje škole i u drugom delu (tri meseca) nakon prestanka statusa studenta, najkasnije do napunjene 24 godine starosti. Godine 1983, taj je zakon dopunjen tako da je regrut slan na služenje vojnog roka koji će isteći početkom sledeće studentske godine na visokoj, ili visokoškolskoj instituciji (Kolar 2005: 53-7).

Letimičan prelet preko regulisanja regrutovanja u vojsku, u prošlosti stavlja do znanja, da je vojnikovanje i nekada bilo vezano za konstrukciju partikularno omeđenih maskulinosti.Već feminističke analitičarke perioda jugoslovenskog socijalizma dokazuju kako se uspostavljao politički i medijski diskurs o muškarcima kao vojnicima Berdak (2013: 40), recimo, proizlazi iz pretpostavke, da je reprezentacija takvog »prirodnog stanja« i odnosi među polovima su svoju legitimnost gradili na neophodnosti pozivanja muškaraca na služenje vojnog roka, s čime se ponavlja istorijski i kulturni model Jugoslavije, prema kome su muškarci portretisani kao zaštitnici, odnosno branitelji. Kako sam već naznačio, mogli bismo slične konstatacije tražiti i u predjugoslovenskom periodu, ali bi zadatak te vrste nadilazio cilj ovog teksta. prelet preteklih regulacij vojaškega rekrutiranja naj daje vedeti, da je vojaščina že od nekdaj vezana na konstrukcijo partikularno uprostorjenih maskulinosti. Že feministične raziskovalke za obdobje jugoslovanskega socializma dokazujejo, kako se je vzpostavljal politični in medijski diskurz o moških kot vojakih. Berdak (2013: 40) denimo izhaja iz predpostavke, da je reprezentacija takšnega »naravnega stanja« in razmerij med spoli svojo legitimnost gradila na nujnosti vpoklicanosti moških v služenje vojaščine, s čimer se je ponovil zgodovinski in kulturni vzorec Jugoslavij, po katerem so moški portretirani kot zaščitniki oziroma branilci. Kot sem nakazal zgoraj, bi lahko podobne ugotovitve iskali tudi v predjugoslovanskim obdobjem, a bi tovrstna naloga presegla namen dotičnega besedila.

Politike muškosti

Socijalistička Jugoslavija, s obaveznim vojnim rokom za muškarce nije samo perpetuirala koncept masovne mobilizacije i Damoklovog mača u rukama spoljnog neprijatelja. Starosnu granicu ideološke indoktrinacije, omniprezentnu paranoju o spoljnom napadu neprijatelja i uspostavu heteronormativnog dispozitiva protegnula je na celo društveno telo.

Vojno-odbrambeno vaspitavanje omladine je bilo brižljivo planirano i redovno sprovođeno, a aktivnosti su često uključivale i devojčice, poput, na primer, u osposobljavanju u osnovnim i srednjim školama (za osnovnoškolarce je bilo previđeno 70, a za srednjoškolce 135 časova osposobljavanja u okviru predmeta Odbrana i zaštita), 20-dnevnom osposobljavanju sve vanškolske omladine, osposobljavanju na višim školama i fakultetima (predmet Opštenarodna odbrana – ukupno 120 časova), dobrovoljnom osposobljavanju mladih u Teritorijalnoj odbrani i slično (Garb, 2002: 128-9). Nakon 1970. godine u osnovne škole su uvedene i lekcije prve pomoći (Bašić, prema Berdak, 2013: 40). Sagovornik se, recimo, prisećao, kako su tokom prva dva razreda srednje škole, u sklopu odbrambenog vaspitanja u okviru predmeta Odbrana i zaštita, morali da pucaju iz puške M48, koja je bila Zastavina kopije nemačke »mauzerke« (model Mauser M24). U kolektivnom sećanju pripadnika i pripadnica bivše Socijalističke Federativne Republike je još uvek ukotvljena indikativna, predsmrtna rečenica vrhovnog komndanta jugoslovenske vojske Josipa Broza: »Radimo, kao da će mir trajati 100 godina, a pripremajmo se kao da će rat biti sutra«.

Po dominantnom kulturnom modelu, muškarac nije dugovao svoje telo samo državi (već po definiciji, bio je centralno telo patrijarhalnosti), već i zajednici koja je procenu o kompatibilnosti integracije u nju, zasnivala na osnovu njegovog uspešnog odlaska u JNA i na sposobnosti da ga s uspehom izdrži. Mogu da rizikujem s konstatacijom da u vreme kad su klasični običaji i navike (seoske) zajednice, s kojima se pojedinac rastao i stupio i novu društvenu grupu (Van Gennep, 1960), počeli da slabe, ako već nisu u potpunsti iščilili u sklopu društvenih odnosa koji su se menjali (industijalizacija unutrašnjosti, povećana mobilnost s motorizovanjem itd), vojna regrutacija u socijalističkoj Jugoslaviji se ponovo uspostavila kao rekvizit inicijacije (seoske) zajednice.

Tako se ponegde, još od svetskih ratova dalje, znali za organizovanu »putovnicu« za vojsku, poznatiju po germanizovanom štelnuga (takođe i štlnga; na nemačkom »Stellung«, regrutacija), a ponegde se koristi i izraz vestirenga (na nemačkom »visitiern«, precizno istražiti, kontrolisati, odnosno »Visite«, vizita). Oba su termina označavala regrutaciju – odnosno utvrđivanje zdravstvenih i opštih sposobnosti vojnih obveznika – koji je obavezno bio praćen slavljeničkim obredima seoske zajednice. Budući vojnici bi se okupili oko zaprežnog vozila (kasnije su ih istisnuli traktori s prikolicama), okićenog cvećem i krep-papirom, što je bila umetnička kreacija ženskih ruku i, odvezli se do najbliže vojne ispostave na preuzimanje vojničke knjižice.

Ishod izvođenja regrutnih običaja nije bila samo neka predfaza razdvajanja mladosti od života odraslih. Regrutacija je istovremeno, razdvajala centripetalno, iznutra, na potvrđene i nepotvrđene; na muškarce sposobne za služenje vojnog roka i na one koji zadatku nisu dorasli zbog zdravstvenog stanja, telesne mane, ili drugih sličnih (»opravdavajućih«) razloga. »Počast vojničke službe (...) je prema vani najbolje isticao običaj, da se prihvaćenim, 'potvrđenim' regrutima, odbačeni pitomci morali da daju sve što su kao ukras imali na glavi. Zbog podsmehivanja nepotvrđenim vojnicima, prilikom regrutacija dolazilo je do tuča, koje su u dosta slučajeva imali i smrtni ishod« (Klobučar, 2012: 35). Važnosti štelunga prisećao se i sagovornik iz Ljubljane: On je inače bio seoski muzikant s harmonikom i pričao mi je da je, kad su išli u Prvi svetski rat na 'štelungu', regrutacija se tada (odvijala) u selu... onoga koji nije išao na 'štelungu' celo selo osuđivalo. 'Štelunga' je, na neki način, bila kruna za porodicu. To je bila čast za porodicu«. Nepotvrđeni regruti su važili za društvene izopštenike, u upotrebi je bila za njih prezriva oznaka »kripl bataljon«, odnosno hromi bataljon. U upotrebi su bilie i drugi izrazi prezira. Kolarov (2005: 71) otac, recimo navodi, da su momke koji nisu služili vojsku, nazivali škartom, znači, neupotrebljivim materijalom, odnosno, u odnosu na društvene funkcije bili su predstavljeni kao nekvalitetan (ženidbeni) materijal. Čak je i Rečnik slovenačkog književnog jezika sačuvao istu definiciju škarta, odnosno »regruti koji na regrutaciji nisu potvrđeni«. O ismejavanju onih koji nisu mogli da služe vojsku, odnosno nisu »postali« muškarci, svedoči i, već i među austrijskim vojnicima prepevana pesma, u kojoj postoji stih: »škart neka ostane kod kuće«.

Hegemonska muškost građana u uniformi

Upravo je čast u kombinaciji s vojskom odigrala važnu ulogu u oblikovanju modaliteta muškosti.2 Rok Stergar za period krajem XIX veka, piše o strogom kodeksu časti koji je muškarce razvrstavao na dva nejednako vredna pola. Na jednom su velikom većinom prednjačili oni koji nisu imali odgovarajuće obrazovanje, nisu bili na visokim društvenim položajima, ili nisu imali takve pretke. Na drugoj strani je bila grupa sa svim tim upravo nabrojanim kriterijumima. Među njima su bili oficiri, koje je kodeks časti obavezivao i uzdizao iz običnih muškaraca u džentlmene, dok prva grupa nije bila u mogućnosti da pruži zadovoljštinu na viteški način, s oružjem. Gubljenje časti je značilo i gubitak poziva i, s time, i gubitak pripadnosti društvenoj eliti, zbog čega je mnogo profesionalnih oficira s korenima u nižim društvenim slojevima bilo dodatno osetljivo na svoju čast. Branili su se svim sredstvima i nisu sebi dozvoljavali bilo kakav javni eksces (recimo, uvrede) od pripadnika nižeg staleža (Stergar, 2004: 84). Austo-ugarska vojska je sve do Prvog svetskog rata u životu očuvala još jedan običaj, u kome se u četvoro očiju vitlalo oružjem – dvoboj. Dok je društvo već tada oštro problematizovalo praksu i običaj duela, vojska se okrživala sopstvenim posebnostima, sa sve dvobojima (Stergar, 2004: 192).

Ako se sa ekskurzije u XIX vek vratim na postupak regrutne komisije za utvrđivanje zdravstvenog stanja regruta i opšte fizičke sposobnosti - iako se odvijao iza zatvorenih vrata, rezultat se na kraju objavljivao javno. Potvrda je tako, sa simboličnim postupkom, objavljivana pre celom zajednicom. Potvrđeni nisu bili više samo regruti, jer su postali gotovo vojnici i muškarci. Zadovoljavajuće zdravstveno stanje je prejudiciralo dvostruko potvrđivanje potvrđenih: da ti sposobni muškarci mogu rukovati oružjem i da su znači, podobni za vojsku, kao i da imaju adekvatne kvalifikacije za dostizanje nekakvog linearnog triptiha:

prosidbba-brak-porodica.

Ideološke implikacije se mogu razvijati i dalje: gore navedeno je u skladu s matricom po kojoj potvrđeni muškarac reprodukuje zdrav nukleus patrijarhalne porodice (pod uslovom da se, naravno, vojnik uopšte vrati kući u jednom komadu) i da je, sa svojim stečenim vojničkim sposobnostima, fizičkom kompetencijom i korpulencijom štiti od spoljnih pretnji.3 Muškarac kao ahetip branitelja domovine, nosio je tako na ramenima primat zaštite i autoriteta (hranitelj/lovac i gospodar), dok je žena kao biološka rodilja patrie imala pasivnu i submisivnu ulogu savesnog pomagača muškarcu, koja brine o domaćem ognjištu i odgaja porodicu. »Karakteristika nacionalizma je da svakome propisuje njegovo mesto, bilo muškarcu bilo ženi (...); svako mešanje kategorija značilo bi haos i gubitak kontrole. Ključno su jasne i distinktivne uloge« (Greif, 2007: 142) Nepotvrđeni su predstavljali čisti funkcionalni antipod hegemonskoj muškosti, simbolički gledano, nisu bili samo fizički impotentni, već isto tako i politički. Zbog »nedostatka« muškosti, nisu se mogli (samo)ostvariti kao »građani u uniformi«. Homi K. Bhabha tu vezu između muškosti i nacionalizma za amor patrie, koja nije bila ništa drugo nego »falusna identifikacija u služenju narodu«. (Bhabha 1995: 95).

Prema toj koncepciji je prevlast muške uloge postavljena u spoljnu sferu (plaćenog) produktivnog rada unutar države (politika, privreda, vojska), dok je, sa zidovima domaćinstva ograđena žena bila redukovana na neplaćenu reproduktivnu ulogu (i rad!) rodilje, majke i žene. Setimo se samo notorne Klauzevicove teze da je rat (i rekao bih, i vojska) samo nastavak politike drugim sredstvima. Cinično rečeno, na istoku ništa novo: polis je važio za ekskluzivni prostor muškaraca, samo što je model mukarac-državljanin i muškarac-lovac nasledio, ili, bolje rečeno, dopunio model muškarca-vojnika. U krajnjoj instanci, nacionalna država je ipak muskularna institucija, gde se državne organizacione prakse struktuiraju u odnosu na reproduktivnu sferu (Connell, 2012: 114). Ništa preterano drugačije nije bilo unutar partizanskog ratovanja u Sloveniji, jer su mnoge partizanke, umesto borbenog, imale status militarizovanih civilistkinja, koje su uglavnom obavljale tradicionalne ženske poslove i aktivnosti; samo ih se 35 odsto (moglo) aktivno latiti oružja, a rukovodeći položaji su takođe, gotovo ekskluzivno bili rezervisani za muške saborce (Bernik, 2002: 112; prim. Jancar-Webster, 1999: 71-4).

Posleratni jugoslovenski socijalizam (posebno tokom prvih 20 godina) nastavlja s političkom, kulturnom i simboličkom instrumentalizacijom žena4 - njihova prava, vidljivost, politička participacija i simboli moći su bili svuda prisutni, ali, kad su ideološke napetosti popustile i afirmisao se liberalni mentalitet, paradoksalno, patrijarhalni diskurs je dobio svež vetar u jedra (Slapšak, 2008: 98). O tome gorljivo svedoči, 1943, ustanovljeni, Antifašistički front žena (AFŽ): iako je ta društeno-politička organizacija pri kraju rata brojala približno sto puta više članica nego Komunistička partija, raspuštena je 1952, i od tada su žene u socijalističkom režimu mogle da dobiju samo reprezentativne i simbolične (tipične) uloge (Slapšak, 2008: 98-99; prim. Slapšak, 2000: 32-6; Ramet, 1999).

Naturalizacija maskulinog i hegemonska moškost

Tokom perioda od najmanje poslednjih 70 godina perpetuirana je dominantna uloga polova i tradicionalnog odnosa moći između drušvenih polova, uključujući partilinearnost i partilokalnost, kad svojinu i moć poseduju muškarci: muškarac predstavlja naslednog nosioca moći (arhetipovi lovca, vojnika, borca, junaka, oslobodioca) koji rukuje oružjem (najpre sabljom, kasnije puškom), a žena mu je, kao glavi porodice subordinirana, objektivizovana je i posvojena (arhetip za kuću vezane majke, domaćice, uzgojiteljice i žene).5 »Savremene interpolacije žena u majke i supruge događaju se zajedno s formiranjem savremenih nacionalnih država« (Rener i Ule, 1998: 104).6 Drugim rečima, reč je o procesu naturalizacije odnosa između tačno određenih, maskulinim i feminimim unutar konstrukcije socijalističke nacionalne države. Društvena koncepcija vojnika je još dodatno učvrstila tu asimetriju, jer ga se smatra »građaninom u uniformi« (pripada mu građansko pravo biti voljen i voleti [Kolar, 2005: 53]),7 dok je koncepcija žene u toj mitološkoj konstelaciji sužena na demistifikovan »biološki razmnožavalac naroda« (Sofos, 1996), koja rađanjem podmlatka države, rađa i buduće vojnike. Kako sažima Wilford (1998, 1998: 1), žene su često kostruisane kao simbolični oblik nacije, dok su muškarci predstavljani kao njeni osnovni agenti, koji nakon što se dosegne suverenost države, postaju njeni glavni korisnici. Ako gornje premise napišem drugim rečima, muškarci su bili postavljeni za aktivne branike socijalističke očevine, unutar odbranjene majke, Jugoslavije.8 Kako svedoči zajednička fotografija snimljena 13. avgusta 1944, u Dobrovi, s gornjom simboličnom koncepcijom su itekako funkcionisali i slovenački domobrani – centralno mesto na fotografiji zauzimaju uniformisani domobrani s generalom Leonom Rupnikom u sredini, a krajnje desno fotograf hvata u objektiv nekoliko devojaka u tradicionalnoj narodnoj nošnji, a na zastoru je pored orla iz domobranske kokarde prikačen natpis MATI DOMOVINA BOG.

 

Za razumevanje izgradnje militantne socijalističke muškosti preko dispozitiva vojske, nije dovoljna analiza konstrukcije odnosa samo između muškaraca, unutar te izdvojene sfere (tom ću se zadatku posvetiti u nastavku), analiza je iziskivala bar šire promišljanje o tome, kako se ugnezdila militanta sfera te vrste – i smeštanje u istorijsku hijerarhiju društvenog pola je bila egzemplarna – uprkos svim pratećim društvenim implikacijama.

Na toj tački ne može se mimo genealogije partikularne reprodukcije jedne od tadašnjih muškosti. Kako tvrdi Connell, nikad nije postojala konstantna i univerzalna kategorija muškosti, jer se je ona fragmentirala na mnogovrsne muškosti, sa svim svojim unutrašnjim protivrečnostima, istorijskim prekidima i prostornom pripadnošću (lokalne, regionalne, globalne), među kojima se stalno odvijala gramšijevska borba za hegemonu muškost, koja bi uzdignula jednu vrstu muškosti umesto neke druge (Connell, 2012; Connell i Messerschmidt, 2005). Zato »[h]egemonu muškost […] možemo definisati kao konfiguraciju polnih praksi, koja personalizuje trenutno prihvaćen odgovor na pitanje legitimnosti patrijarhata, što obezbeđuje (ili se tretira kao garancija za) dominantan položaj muškaraca i podređenost žena«. (Connell, 2012: 199). Koncept hegemone muškosti je zato »način za teoretizaciju polno označenih odnosa moći među muškarcima i za razumevanje efikasnosti muškosti za legitimizaciju polnog reda« (Connell, 2012: 19).

Po Demetriu (u, Connell i Messerschmidt, 2005, 844-5), poznata su dva oblika te hegemonije: unutrašnju i spoljnu. Spoljna hegemonija spada u one, kojima sam gore već posvetio nekoliko redaka i, reč je, pojednostavljeno rečeno, o institucionalizaciji nadmoći muškaraca nad ženama.9 Unutrašnja hegemonija moškosti odnosi se na društvenu prevlast jedne grupe muškaraca nad svim ostalim muškim grupama, a odnos među njima je dijalektički pragmatičan, jer hegemonska muškost od ostalih muškosti prisvaja sve što joj se čini pragmatično upotrebljivim za nastavak dominacije (ibid).

Pri promišljanju heteronormativne militarizacije socijalističkog društva, možemo pozvati u pomoć i koncept vojničke muževnosti koji služi identifikaciji i objašnjavanju delovanja polno određenih identiteta unutar odbrambenih snaga. Uvid u literaturu jasno pokazuje da nije moguće govoriti o jedinstvenoj teorijskoj definicije vojničke muškosti, ali ipak postoji niz polno određenih kulturnih atributa koji oblikuju praksu vojničkog života, i taj skup karakteristika muškog vojničkog identiteta, u grubo, obuhvata: ponos zbog fizičke izdržljivosti, neemocionalnosti, agresivne heteroseksualnosti, homofobije u kombinaciji sa slavljenjem homosocijabilnosti unutar grupe, sposobnosti raspoređivanja kontrolisane fizičke agresije i obaveze izvršavanja naredbi (Woodward, 2003: 44; Barrett, 1996). Mogli bismo da kažemo da je hegemona vojnička muževnost ultimativni oblik instrumentalne funkcije muškosti.

Iz etnografije mogu izvući nekoliko slika unutrašnje hegemonije vojničke muževnosti, koja je bila, pre sve drugo nego unitarna i nedodirljiva. Sagovornik, rođen 1949. godine, ispričao je:

Sećam se jednog momka, ja sam imao 21 godinu kad sam otišao u vojsku, a on je došao kad mu je bilo 26, 27 godina i šepao je. I svi su se čudili, kako je došao u vojsku – jer o tome odlučuje komisija – pa je sam ispričao da bi bilo sramota, da nije išao u vojsku. Zbog toga je otac, ne znam tačno, da li potpkupio tog lekara u komisiji, pa su mu stavili pečat na potvrdu da je sposoban za vojsku, da je kao regrut otišao kući, da su ga ispratili na voz... cela ta ceremonija. Onda, kad je došao u vojsku, opet je bio pregled... da, momak je šepao. Onda su ga poslali kući i bio je razočaran. I sećam se da je plakao, da mu je život uništen, da više ništa ne vredi, da nije muškarac, da će daljem životu imati teškoće... da, čim nije sposoban za vojsku, onda ne može da bude muškarac.

Zapisaono u oduševljenju prema jednoj od opših, to je JNA, kao i sve praktične društvene konvencije pre odlaska u vojsku, poligon za iskušavanje i normiranje muškosti. Uspostavljanje međusobne relacije između norme i otklona, bila je »crta društvenih granica za određivanje 'prave' muškosti s obzirom na njenu udaljenost od izopštenika» (Connell, 2012: 73-4)

Jalovost u ispunjavanju normativne muškosti je tako često bila razumevana kao muška ženskatost (»seka Persa«). Onaj ko je uspeo da se, uprkos svemu aktivno priključi JNA, ali pri tome nije bio dorastao zadacima i ispunjavanju očekivanja zbog fizičke mane ili drugih »nedostataka«, mogao je da očekuje, primera radi, neformalnu kaznu same vojničke zajednice. »Ćebovanje« (od srpskog »ćebe«, ćebe, prekrivač), kako se u vojničkom žargonu zvao taj običaj, bilo je kažnjavanje opšte nepopularnog (nadređenog) druga, kome bi, dok spava glavu uvezali u ćebe i i potom ga zajednički s opasačima, ili u kombinaciji s pesnicama pretukli, a prekrivač žrtvi nije dozvoljavao da vidi počinioce.10 U praksi su sprovodile i druge disciplinske ujdurme: »palenje bicikla« (poturenom vojniku su se između prstiju na nogama stavljale šibice i potom ih se palilo), »sviranje gitare« (ista metoda kao i napred opisana s time što su se šibice stavljale između prstiju na ruci) »španske gaće« ( s vrpcom su vezivani testisi poturenog vojnika s njegovim palcem na nogama i »zapalilo bicikl«). Kako lepo navodi Connell (2012: 287) »[p]roizvodnja uzorne muškosti je znači, bila deo politike hegemone muškosti.«

Mnogostrukost vojničke kulture u JNA:
slučaj tetoviranja i homoerotike

Osim svojevrsnog kulturnog stimulansa, na buduće regrute, treba ponovo istaći važnost društvene horizontalnosti obuhvaćene u vojničkom drugarstvu, koje Yuva-Davisova nalazi gotovo svuda, kad je reč o tome šta vojnicima pomaže da prebrode vanredne napore i trpljenje: »osećaj da možeš da se pouzdaš u svoje drugove i na uzajamnu lojalnost, gde je reč, o životu i smrti, (je) ono što vojnicima u njihovom svakodnevnom životu neprestano daje snagu« (Yuval-Davis, 2009: 168).

Srećemo se s dijalektikom između vertikalne kulture vojske i samonikle vojničke kulture. Kako konstatuje Koteska, komunizam je samo nominalno bio period drugastva, jer, strukturno posmatrano, iskazivao se kao period edipovske dinamike između oca i sina (Tito je u običnom govoru važio kao »Stari«, Staljinov naziv je bio »Djed« (Koteska, 2012: 120). Koteskinu postavku možemo već na prvi pogled da apliciramo na JNA: nominalno se JNA odzivala kao, kovačnica bratstva i jedinstva, a strukturno, kao hijerahijsko, odozgo na dole raspoređenog odnosa između oca i sina (hijerarhijski odnos između figuna nadređeni – podređeni). Po mom uverenju, neophodno je ići i korak dalje. Naglasio bih važnost razumevanja vojničke kulture odozdo na gore, koju, pojednostavljeno možemo razumeti kao tačku gde preteže nominalnost patriotske maksime kovačnice bratstva i jedinstva, ali na sasvim svakodnevnom nivou struktuira više-manje horizntalne odnose među vojnicima.

Tetovaže iz JNA spadaju u jednu od širih izgradnji vojničke kulture odozdo. U prenosu tih permanentnih kulturnih inskripcija, glavne aktere su odigrali upravo vojnički sadrugovi. Zahvaljujući njima se u deo tela nije aktivno upisivala samo ideologija, s tetoviranom uspomenom iz JNA istovremeno se dosezao i trajni »zapis muškosti na telu« (Connell, 2012: 244). Naime, srazmerno su bile retke prilike u kojima možemo da zamislimo fizički intimniji proces i odnos, od onoga do koga je dolazilo prilikom međusobno recipročnog tetoviranja među vojnicima, kad se, u kombinaciji krvi i mastila, na telo, uz sve opasnosti od infekcija i posledično uloženom poverenju, permanentno crtala i s dodirima izmenjivala partikularna ideologija muževnosti, kojoj se tu i tamo pridruživao i patriotizam. Pri takvom izlivu, kad krv, na nivou nacionalizma poprima religijsku moć (Evans-Prichard), dobro je setiti se reči Kuzmanića: »Krećemo se u kontekstu (...) krvi, tla, predaka, dedovine i nasleđa (Kuzmanić, 1999: 11).

Sledeći primer kulturnog impulsa koji je dolazio odozdo je homoerotika u JNA – element koji je, takoreći, prisutan unutar svih ekskluzivno muških grupa zatvorenih u totalne institucije (na primer, zatvori, manastiri, psihijatrijske bolnice, poprvni domovi, sirotišta). Najmasovniju totalnu instituciju socijalističke Jugoslavije nije prožimala samo performativna hipermuskularnost u zajedničkom telesnom nastupu (vežbanje, gimnastika, hijerarhijski raspoređena moć), ili reprodukcija univerzuma simboličnih značenja muškosti (falusnost oružja,11 potvrđivanje s činovima, heroiziranje poginulih vojnih ličnosti). Inherentan element JNA je bila zajednička, rutinska golotinja vojnika – prvenstveno za vreme fiskulture i zajedničkog tuširanja u kasarnama – pri čemu je doslovno bila reč o (opetovanom) golom utvrđivanju značaja muškosti.12 Unutar tih intimnih prostora i u retkim prilikama (poput, recimo, zajedničkih telesnih nastupa) nudizam nije stavljan pod upitnik, kao ni međusobno zagledanje i komentarisanje drugih muških tela.

Ako je reproduciranje dominantne muškosti bilo upravljano odgozgo na dole, unutar kompleksnih patrijarhalnih odnosa moći, istovremeno se događao i suprotan, povremeno i dopunjujući, privremen proces manifestovanja drugog oblika, mogao bih reći, čak podređene, nehegemone muškosti odozdo: unutar vojničke kulture je na golotinji eruptirala homoerotika među samim vojnicima.

Premise homoerotike pokazivale su se već na nivou svakidašnje verbalne komunikacije i, potom, ponekad i neslanih šala. Za to mi je neophodno da posegnem za etnografijom, kada o prigodama otvoreno razgovaraju dva filozofa iz zemalja nekadašnje Jugoslavije. Slavoj Žižek (2006: 156) piše da, tadašnji prevlađujući pozdrav među vojnicima JNA nije zvučao nimalo formalistički, jer su se vojnici međusobno pozdravljali sa standardizovanim »puši kurac«. Drugi primer prilaže Boris Buden, koji u sećanju na svoje služenje vojnog roka, priziva u sećanje albanskog druga s kojim je »uprkos nepremostive jezičke barijere, razvio najintimniji ljudski odnos«, a ovaj, između ostalog obuhvata Budenovo psovanje (i na albanskom), što označava kao »fantastični univerzum incesta, sodomije, pedofilije, blasfemije i homoseksualnosti svake vrste (... i) naš zajednički hard core porno« (Buden, 2004: 176). Vulgarna falusna semiotika je prožimala i formalizovani vojnički jezik između podređenih vojnika i nadređenih oficira;13 ovako se dijaloga s oficirem sećao sagovornik: »Sad ću da kažem nešto prostački. Kad ti je oficir neš' govoro, ti je potom reko: 'Razumeš ti ovo vojniče' 'Razumem, druže kapetane'; 'Ma razumeš ti moj kurac!'«

Tom eksplicitnom »fantastičnom univerzumu« često je bio dodavan i neverbalni ekvivalent; šale su vojnici komplementarno i sa telesnim ujdurmama koje su od verbalnog fokusiranja na muška tela, od tih istih muških tela pravili glavnu fizičku »scenu«. Verbalna »meka« homoerotika menjala se u »tvrdu« performativnost.

Paralelno s cementiranjem ideologije mačizma, izražene posredstvom fizičkog i (ne) (simboličnogsimbolnega) nasilja, odvijalo se privremeno transcedentiranje (ali ne i ozbiljno podrivanje) normativnog polnog reda s erotizacijom i seksualizacijom muških tela – rečeno po Frojdu, libidalna investicija se nije završavala samo na simboličnom ustrojstvu vojske-države, već se protezala na vojnike, pri čemu se tela temporalno simbolički feminiziraju, ali ipak samo do određene mere.

Takva kohezivna društvena matrica vojske oslanja se na istorijsku osnovu. Tokom kasnog XIX veka je, s aspekta hegemone muškosti »potencijal za homoerotično zadovoljenje proterali iz maskulinog i smestili ga u odbijajuću grupu, koja je simbolički povezivana sa ženama (...) Preslikani tip 'heteroseksualca' nije postojao, umesto toga heteroseksualnost je postala obavezni deo muževnosti« (Connell, 2012: 264). Izvesna mera homoerotičnosti u JNA nije predstavljala društvenu devijaciju, poziciju odbijanja zauzeo je tek njen apsolutni višak, kad bi neko, odjednom proglašen za homoseksualca, za subordinisanog i (i po krivičnopravnoj regulativi) za devijantnog (delinkventnog) muškarca (prim. Korošec, 2008). Upravo u tom »ekscesu« Žižek vidi razlog što vojska tako vatreno javno odbacuje primanje homoseksualaca u svoje redove: ne zbog pretpostavljene pretnje falusno-partijarhalnoj libidalnoj ekonomiji vojničke zajednice, već zbog toga što se sama vojnička zajednica temelji na negiranju homoseksualnosti kao ključnog elementa muškog povezivanja (male-bonding) među vojnicima (Žižek, 2006: 156). U igranom filmu iz 1984. godine pod naslovom Vojnici (r. Stjepan Zaninović) se, na primer, susrećemo sa scenom u kojoj vojnici JNA priređuju novogodišnju zabavu, pa u nedostatku plesačica mole za ples svoje drugove.

 

Feminiziran muškarac, Drugi je bitan u konstruiranju muškosti, naročito hegemonske muškosti (Jones, 2006: 453). Umesto nadmoćnog distanciranja, neposrednog otklona od »normalnog«, u JNA se srćemo s prividnim paradoksom zajedničke telesne bliskosti muških tela, koje se autobiografski seća upravo Žižak: iako je JNA bila ekstremno homofobična, vojnička svakidašnjica je bila prožeta homoseksualnim insinuacijama (ibid). Očuvanje razdaljine jednoga od drugoga je jedan od konstitutivnih elemenata održavanja polnog reda: »razdaljina između većine i manjine je od suštinskog značaja za očuvanje sistema političke ekonomije heteroseksualnosti« (Greif, 2012: 229).

Naglasak na prostornoj dislokaciji i društvenoj segregaciji iziskuje šire promišljanje društvnih implikacija takve distanciranosti, posebno u spomenutom slučaju privremene društveno-prostorne transgresije. Već ranije spomenut koncept totalne institucije skovao je Erving Goffman i definisao ga kao duštveni sistem, unutar koga su osobe izolovane od spoljnog sveta i nemaju interakciju sa svojim širim ili užim društvenim krugom. JNA je bila totalna institucija, pozicionirana na terenu »nasilne kartografije« (Shapiro u Hearn, 2003: xiv). Jednom reči, nalazila se unutar polja vojničke geografije, po kome su se prostirali prethodno spomenuti, prostorno-identifikacioni koncepti tla i države, korena i pripadnosti, krvi i domovine. Takav splet možemo pratiti i drugde, recimo, u popularnoj kulturi tog vremena. Ideologija »blut und boden«, tla i krvi, je slikovito reprezentativna već u prvom slovenačkom celovečernjem filmu Na svojoj zemlji (r. France Štiglic, 1948), u kome gotovo nema internacionalnih proleterskih simbola, već se sve vreme iskazuje gotovo isključivo samo uzak nacionalni aspekt u obliku nacionalnog oslobođenja. Scena u trajanju od nekoliko sekundi u filmu, dramatično prikazuje jednu seljanku (Stanetovu majku), koja, tik pre nego što je nacisti šalju na egzekuciju, ukočeno gledajući ispred sebe, nepokolebljivo kaže »izuću se, jer poslednji put hodam po našoj zemlji«, nakon čega, s nekoliko svojih seljana bosonoga odlazi u zagrljaj sigurne smrti.

 

Vojnički mitotvorni kosmos oblikuje »vojničke identitete i polne identitete unutar vojske [, koji] konstruirane i izražene, ne samo društveno, nego i prostorno« (Woodward, 2003: 44). Prostori vojničke muškosti (kasarne, vežbališta i, ne na poslednjem mestu, i totalizacijski poligon JNA) su konstruisali i transformisali osobe – u telesnom, a prvenstveno u simboličkom smislu: civili postaju vojnici, vojnici postaju građani u uniformi, dečaci izrastaju u »prave muškarce«, još do nedavno potpuni neznanci se bratime u drugove i, kako i danas neki svedoče, postaju doživotni prijatelji.

Zaključak

Pri sastavljanju genealogije (re)produciranja dominantne socijalističke muškosti, pratio sam mnoge, na prvi pogled čak nepovezane prutiće koji su, na kraju povezani u svežanj, nazvan JNA. Da JNA nije bila samo klasičan, marksistički monolit – još je Althusser, recimo, vojsku (zajedno s policijom) smatrao za represivni i, istovremeno ideološki aparat države – koja je ideološki ukalupljivala vojnike u tačno određen tip muškosti, dokazuje tetoviranje, kao i, druge homoerotične prakse. Samonikla i nekoherentna ambivalentnost u odnosu na polni red unutar oružanih snaga Jugoslavije, koje ispotiha izaziva socijalističku heteronormativnost, ta performativna pukotina u heteronormativnosti se u ponečemu zbiva i s društvenim raspravama kasnih šezdesetih godina i kasnijim subkulturama, odnosno subpolitikama, dok, početak tranzicije u postsocijalističkim nacionalnim državama, postepeno donosi sve veći neokonzervativizam i s time težnju za retradicionalizacijom društva, pa posledično, i muške uloge.14 Naša ekskurzija u promišljanje konstrukcije socijalističke »muškosti«, i vojničkog kao samo jednog od tadašnjih mogućih oblika, je zbog toga samo komadić znatno većeg mozaika, koga tek treba sastaviti zajedno sa svim pripadajućim nelinearnostima i kontradiktornostima.

 

 

 

 

 

 

 

 

Reference

 

Abram, Sandi (2013): Na koži pisana Jugoslavija. Tetovaže iz Jugoslavenske narodne armije i naracije s poviješcu oslikanog tijela. Etnološka tribina 36, vol. 43, 2013., str. 65-80.

Barrett, Frank (1996): The Organizational Construction of Hegemonic Masculinity: The Case of the US Navy. Gender, Work and Organization 3: 3. Str.: 129–142.

Berdak, Oliwia (2013): Who Owns Your Body: Conscientious Objectors in Croatia in the 1990s. Polemos 16 (1). Str.: 37-59.

Bernik, Valerija (2001): Vloga žensk v osvobodilnem gibanju na Slovenskem. Magistrsko delo. Ljubljana: Filozofska fakulteta.

Bernik, Valerija (2002): Ženske v slovenski partizanski vojski (1941–1945). V: Jalušič, Ljubica in Mojca Pešec (ur.): Seksizem v vojaški uniformi. Ljubljana: Fakulteta za družbene vede. Str.:106-125.

Bhabha, Homi K. (1995): 'Are You a Man or a Mouse?' V: Berger, Maurice, Brian Wallis, and Simon Watson (ur). Constructing Masculinity. New York and London: Routledge. Str.: 57-65.

Buden, Boris (2004): »Jeton i ja u JNA«. V: Iris Adrić, Vladimir Arsenijević, Đorđe Matić (ur.): Leksikon Yu mitologije. Str. 172–176.

Connell, Raewyn (2012): Moškosti. Ljubljana: Krtina.

Connell, R. W. and James W. Messerschmidt (2005): Hegemonic Masculinity: Rethinking the Concept. Gender Society 19: 6. Str.: 829–859.

Davis, John (1977): People of the Mediterranean: An Essay in Comparative Social Anthropology. London: Routledge.

Garb, Maja (2002): Ženske na služenju vojaškega roka v JLA. V: Jalušič, Ljubica in Mojca Pešec (ur.): Seksizem v vojaški uniformi. Ljubljana: Fakulteta za družbene vede. Str.:127-136.

Greif, Tatjana (2007): Arheologija in spol: podobe spolov v interpretaciji prazgodovinskih kultur v Sloveniji. Ljubljana: Škuc.

Greif, Tatjana (2012): Nemoćni alfa mužjaci. Sarajevske sveske 39-40. Str. 221–229.

Hearn, Jeff (2003): On Men, Women, Militarism, and the Military. V: Paul Higate (eds.): Military Masculinities: Identity and the State. Westport: Praeger. Str.: xi–xv.

Jalušič, Vlasta (1999): Women in interwar Slovenia. V: Sabrina P. Ramet (ur.): Gender politics in the Western Balkans: women and society in Yugoslavia and the Yugoslav successor states. University Park: Pennsylvania State University Press. Str.: 51-66.

Jancar-Webster, Barbara (1999): Women in the Yugoslav National Liberation Movement. V: Sabrina P. Ramet (ur.): Gender politics in the Western Balkans: women and society in Yugoslavia and the Yugoslav successor states. University Park: Pennsylvania State University Press. Str.: 67-87.

Jezernik, Božidar (1997): Italijanska koncentracijska taborišča za Slovence med 2. svetovno vojno. Ljubljana: Društvo za preučevanje zgodovine, literature in antropologije.

Jones, Adam (2006): Straight as a Rule. Heteronormativity, Gendercide, and the Noncombatant Male. Men and Masculinities 8 (4). Str.: 451-469.

Kolar, Slavko (2005): Služenje vojaškega roka v Jugoslovanski ljudski armadi (Jugoslovanski armadi). Diplomsko delo. Ljubljana: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za družbene vede.

Klobučar, Marija (2012) 'Prva svetovna vojna in slovenske ljudske vojaške pesmi.' V: Godina Golija, Maja (ur.): Vojne na Slovenskem: pričevanja, spomini, podobe. Ljubljana : Založba ZRC. Str.: 27-46.

Kokalj, Nina (2007): Moški v potrošniški družbi. Diplomsko delo. Ljubljana: Fakulteta za družbene vede.

Korošec, Damjan (2009): Spolnost in kazensko pravo: od prazgodovine do t. i. modernega spolnega kazenskega prava. Ljubljana: Uradni list Republike Slovenije.

Koteska, Jasna (2012): Tri funkcije balkanske muškosti. Sarajevske sveske 39-40. Str. 115–130.

Kumer, Zmaga (2006): Delo in ljudska pesem na Slovenskem. Celje: Celjska Mohorjeva družba.

Kumer, Zmaga (1992): Oj, ta vojaški boben: slovenske ljudske pesmi o vojaščini in vojskovanju. Celovec: Drava.

Kuzmanić, Tonči (1999): Bitja s pol strešice: slovenski rasizem, šovinizem in seksizem. Ljubljana: Open Society Institute Slovenia.

Milićević, Aleksandra Sasha (2006): Joining the war: Masculinity, nationalism and war participation in the Balkans war of secession, 1991–1995. Nationalities Papers, 34 (3). Str.: 265-287.

Mostov, Julie (2000): 'Sexing the nation/desexing the body. Politics of national identity in the former Yugoslavia.' V: Tamar Mayer (ur.): Gender Ironies of Nationalism. Sexing the nation. London and New York: Routledge. Str. 89-112.

Nagel, Joane (2001) ‘Masculinity and nationalism: gender and sexuality in the making of nations’, Ethnic and Racial Studies 21: 2. Str 242–269.

Hearn, Jeff (2003): On Men, Women, Militarism, and the Military. V: Paul Higate (eds.): Military Masculinities: Identity and the State. Westport: Praeger. Str.: xi–xv.

Olujic, Maria B. (1995) 'Women, Rape, and War: The Continued Trauma of Refugees and Displaced Persons in Croatia.' Anthropology of East Europe Review 13: 1. Str. 62-67.

Petrovčič, Tanja (2003): Udeležba in promocija žensk v narodnoosvobodilnem gibanju v Sloveniji. Diplomsko delo. Ljubljana: Fakulteta za družbene vede.

Petrović, Tanja (2011): Studijski portreti vojakov JLA : O možnostih interpretacije. V: Tanja Petrović (ur.): Politike reprezentacije v Jugovzhodni Evropi na prelomu stoletij. Ljubljana : Založba ZRC. Str.: 312-332.

Ramet, Sabrina P. (1999): In Tito's Time. V: Sabrina P. Ramet (ur.): Gender politics in the Western Balkans: women and society in Yugoslavia and the Yugoslav successor states. University Park: Pennsylvania State University Press. Str.: 89-105.

Rener, Tanja in Mirjana Ule (1998): 'Back to the future: Nationalism and gender in post-socialist societies'. V: Rick Wilford in Robert Miller (ur.): Women, Ethnicity and Nationalism. London and New York: Routledge. Str. 120-132.

Rosić, Tatjana (2012): Panika u redovima tj. Balkan, zemlja s one strane ogledala. Sarajevske sveske 39-40. Str. 49–71.

Sadar, Nevenka (1991): Moški in ženske v prostem času: socialne in psihološke dimenzije načinov preživljanja prostega časa. Ljubljana: Znanstveno in publicistično središče.

Schneider, Jane (1971): Of Vigilance and Virgins: Honor, Shame and Access to Resources in Mediterranean Societies. Ethnology 10 (1). Str. 1-24.

Seifert, Ruth (1996) 'The Second Front: The Logic of Sexual Violence in Wars.' Women's Studies International Forum 19 (1). Str. 35-43.

Slapšak, Svetlana (2008): The After-War War of Genders: Misogyny, Feminist Ghettoization, and the Discourse of Responsability in Post-Yugoslav Societies. V: Sanja Bahun-Radunović, V.G. Julie Rajan (eds.): Violence and Gender in the Globalized World: the Intimate and the Extimate. Aldershot: Ashgate. Str.: 91-106.

Slapšak, Svetlana (2000): Yugoslav War: A Case of/for Gendered History. Topos 2 (1/2). Str.: 17-68.

Sofos, Spyros A. (1996): 'Inter-ethnic Violence and Gendered Constructions of Ethnicity in former Yugoslavia.' Social Identities: Journal for the Study of Race, Nation and Culture, 2:1. Str. 73-92.

Stergar, Rok (2004): Slovenci in vojska, 1867-1914: slovenski odnos do vojaških vprašanj od uvedbe dualizma do začetka 1. svetovne vojne. Ljubljana: Oddelek za zgodovino Filozofske fakultete.

Van Gennep, Arnold (1960): The Rites of Passage. Chicago: The University of Chicago Press.

Veličković, Vukša (2012): Homofobni nacionalizam i kriza maskulinosti u Srbiji. Sarajevske sveske 39-40. Str. 255–260.

Wilford, Rick (1998): 'Women, ethnicity and nationalism. Surveying the ground.' V: Rick Wilford in Robert Miller (ur.): Women, Ethnicity and Nationalism. London and New York: Routledge. Str. 120-132.

Woodward, Rachel (2003): Locating Military Masculinities: Space, Place, and the Formation of Gender Identity and the British Army. V: Paul Higate (eds.): Military Masculinities: Identity and the State. Westport: Praeger. Str.: 43–56.

Yuval-Davis, Nira (2009): Spol in nacija. Ljubljana: Sophia.

Žižek, Slavoj (2006) The Universal Exception, London, New York: Continuum.

 

 

 

 

 

 

 

 

1 Vojnikovanje je, zakonom iz 1868. godine obuhvatalo – s nekim izuzecima – celokupnu mušku populaciju. Kako je godišnji kontigent vojnika bio brojčano ograničen, služenje je bilo zasnovano na žrebu. Velika većina regruta je i po žrebu, svejedno u zajedničkoj vojsci ili mornarici provela tri godine, dok su ostali bili dodeljeni dopunskoj rezervi (Ersatzreserve), svi ostali su aktivno služili kao domobrani, najpre po nekoliko sedmica, a od 1889. godine trajalo je godinu dana, a 1893, produženo na dve. Zakon je predviđao i skraćeni osmosedmični vojni rok za učitelje, a olakšica je važila još i za vlasnike nasleđenih imanja, medicinare, bogoslove, učitelje u državnim školama, kao i državne činovnike, dok su su vojske privremeno bili oslobođeni jedino hranitelji porodica. Ukinugta je bila mogućnost otkupa, s čime je dotadašnja privilegija određenih slojeva bitno smanjena. Obveznici sa završenom srednjom školom mogli su da odsluže vojsku kao jednogodišnji dobrovoljci. Godine 1912, dilazi do manjih zakonskih izmena: aktivno služenje u zajedničkoj vojsci se redukuje na dve godine, osim u konjici i artiljeriji (tri godine), kao i u mornarici (četiri godine) (Stergar, 2004: 20; 27; 35; 220).

 

 

 

2 Za razumevanje kompleksnosti časti i ponosa (honour) na području Balkana pogledati, recimo Schneidera (1971) i Davisa (1977).

 

 

 

3 Dominantna karakteristika muškarca kao snažnog branitelja domovine, pokazala se izrazitije u ratovima naskon raspada Jugoslavije. Hegemonska muškost se odražavala unutar „muškog“ sveta na frontu, s dokazivanjem smelosti i hrabrosti pred drugovima, dok su oni koji su oklevali za ratna sukobljavanja važili za mekušce i mamine maze. (Mostov, 2000: 93).

 

 

 

4 Za kratak istorijski kroki političkog delovanja žena i ženskog pokreta pre Drugog svetskog rata na Balkanu pogledati, na primer, Slapšak (2000: 25 -32), a za područje Slovenije Jalušič (1999).

5 Milićević istina, upozorava da je s društvenom emancipacijom žena u socijalizmu muška uloga zaštitnika i hranitelja presahla (Milićević, 2006: 271). Koktaj taj obrt nakon Drugog svetskog rata, koga su izvele industrijalizacija i urbanizacija, razume kao obrt u pravcu simetričnije podele rada, jer se muškarci sve više uključuju u sve pore svakodnevnog života, a žene pak, u produktivan rad van kuće (Koktalj, 2007: 20-1; cf. Sadar 1991). Za razliku od kapitalističkog uređenja, jugoslovenski socijalizam donosi relativnu ekonomsku nezavisnost žena od muških partnera, što je temeljni uslov emancipacije, ali što u praksi nije značilo uklanjanje neravnopravnosti žena, ali, svejedno, afirmiše individualna socijalna prava žena, javne sisteme socijalne zaštite i javnih ustanova (na primer, zapošljavanje s punim radnim vremenom, radna prava, materinska prava, delimično državno preuzimanje neplaćenog (domaćičkog) reproduktivnog rada s javnim servisima – javni dečji vrtići, menze) poboljšava društveno-ekonomski položaj žena.Za razliko od kapitalističnih ureditev jugoslovanski socializem prinese relativno ekonomsko neodvisnost žensk od moškega partnerja kot temeljni pogoj emancipacije, kar v praksi še ni pomenilo odpravo neenakosti žensk, vseeno pa vpeljava individualnih socialnih pravic žensk, javnih sistemov socialne varnosti in javnih ustanov (npr. zaposlenost za polni delovni čas, delavske pravice, materinske pravice, parcialno državno prevzemanje neplačanega [gospodinjskega] reproduktivnega dela z javnimi servisi – javni vrtci, menze) izboljša družbeno-ekonomski položaj žensk.

6 O razumevanju značaja porodice za internirce tokom Drugog svetskog rata je, recimo, etnolog i antropolog Božidar Jezernik napisao: „Preovlađujući tip slovenačke porodice je bio više - manje strogo patrijarhalan, uloge i značaj pojedinih članova su bili u dobroj meri odredjeni. Muškarac je bio glavni hranitelj i gospodar porodice, dok je supruga brinula za vaspitanje dece i održavanje kuće (...) Takvi odnosi među polovima su bili u unutrašnjosti dosledniji i očigledniji; nastavljali su se, istina i u gradovima, ali ih je tamo gradska ekonomija snažnije slamala (Jezernik, 1997: 264; cf. Greif, 2007: 72-4; 114).Kritičke arheološkinje i antropološkinje su još davno odbacile predimenzioniranu predstavu o muškarcu-lovcu unutar sakupljačko-lovačke zajednice, jer je lov zauzimao noseću komponentu razvoja (uloga produkcije) čovečanstva i bio je smatran nekompatibilnim s rađanjem i podizanjem dece (uloga reprodukcije). Reproduktivnu ulogu, po kojoj su ženama bile predodređene pasivne, s materinstvom povezane uloge (sakupljanje, briga za ishranu), isto je tako raskrinkana kao druga strana iste ideologije o podeli rada na osnovu polova (Grief 2007: 72-4; 114). Kritične arheologinje in antropologinje so tudi zdavnaj zavrnile predimenzionirano predstavo o moškem-lovcu znotraj nabiralniško-lovske skupnosti, kjer je lov zavzemal nosilno komponento razvoja (vloga produkcije) človeštva in je bil smatran kot nekompatibilen z rojevanjem in vzrejo otrok (vloga reprodukcije). Reproduktivno vlogo, po kateri so ženskam bile prisojene pasivne, z materinstvom združljive vloge (nabiralništvo, skrb za prehrano), je bila prav tako razkrinkana kot druga plat iste ideologije o spolni delitvi dela (Grief 2007: 72-4; 114).

7 Nakon Drugog svetskog rata se žene u vojničkim uniformama ponovo pojavlju tek 1971. godine, kad su se zajedno s muškarcima uredile za paradu povodom 30-godišnjice revolucije: vežbali su prvenstveno paradni korak (Garb, 2002: 130). U slovenačkoj partizanskoj vojsci jedan od željenih izgleda je bio izgled maskularizirane žene, koja je zbog uspostavljanja jednakovrednog položaja s muškim saborcima bila primorana da „žrtvuje“ svoju ženstvenost, ali svejedno, iz posleratnih svedočenja možemo razabrati da su ih muški saborci (pogotovo u početku), smatrali drugačijim i smetajućim: „ »Nošenje pantalona i uniforme je bilo simbol ženske uzorpacije pozicija moći i statusa, što je tradicionalno, bilo povezano s muškarcima. Muškarci su na to reagovali s podsmehom i nerazumevanjem (Bernik 2002: 106)«in uniforme je bilo simbol ženske uzurpacije pozicij moči in statusa, ki je bil tradicionalno povezan z moškimi. Moški so se na to odzvali s posmehom in nerazumevanjem« (Bernik 2002: 106).

8 Brutalno premeštanje iz metaforično-simbolične uloge žena kao personifizatorica nacije (Seifert, 1996: gl. Mostov, 2000) koje rađaju buduće vojnike, u njihovu instrumentalizaciju, manifestovalo se preko ekstremno etničko-nacionalističke ideologije militariziranih muškosti u obliku međuratnog silovanja žena. „(Ž)ene su postale simboli i vlasništvo nacionalne zajednice, kreatorke nacionalnog identiteta. Silovanja žena su bila reteritorijalizirana, kad su postala prvenstveno aktovi etničkog nasilja, a ne odslikava moć među društvenim polovima“ (Sofos, 1996: 82). U kontekstu simboličnog odnosa moći među polovima, silovanja nisu bila samo nasilni akti nad ženskim telom, možemo ih takođe razumeti i kao ponižavanje muških protivnika, jer nisu bili u stanju da odbrane svoje žene (Olujić, 1995: 62; naglasio S.A). Ženi kao majci, supruzi i kćeri pridodata je i uloga žrtve, njihova ranjivost pred fizičkom „invazijom“, zavođenjem, itd (Mostov, 2000: 98).

9 Kako se bizarno može pokazati reprodukcija te hegemonije i unutar vojske, lepo svedoči uvođenje dobrovoljnog vojničkog osposobljavanja žena u periodu 1983- 1985. Za žene-vojnike u JNA nisu, recimo, važili propisi o dužini kose (svi muškarci odreda bili su kratko podšišani), bilo im je dozvoljeno neupadljivo šminkanje van obuke (mogle su da koriste karmin za usta, a nokte su morale – kako izveštava revija Teleks – iz bezbednosnih razloga, podrezati), za njih su izgrađena posebna, udobnija boravišta, što je u jednoj ljubljanskoj kasarni izgledalo tako što su dogradili montažnu zgradu koja je bila opremljena s toplom vodom, perionicom i prostorijom za peglanje (Garb, 2002: 131). Kako je zapisala Yuval-Davisova „[k]onstrukcija naroda u ’narodnoj vojsci’ odražava glavni seksualno prepoznati karakter društvenih odnosa u vojsci, čak i u slučajevima gde pretpostavljeno postoji isti pristup za muškarce i žene“ (Yuval-Davis, 2009: 157) i istovremeno dodaje, da uključivanje žena u vojsku nosi dvojnu poruku: žene bi trebalo da budu, makar simbolično, ravnopravne članice nacionalne zajednice, kao i da bi svi članovi nacionalne zajednice, bar simbolično, trebalo da budu uključeni u vojsku (ibid: 153).

 

 

 

10 Običaj je inače, striji od JNA, jer su ga sprovodili i slovenački internirci u italijanskim koncetracionim logorima tokom Drugog svetskog rata, kad su svi stanari u baraci na taj način kažnjavali lopove (Jezernik, 199: 207).

 

 

 

11 Povezanost militantne muževnosti I falusnosti oružja flagrantno uprizoruje scena iz Kjubrikovog Full Metal Jacket (1987), kad regruti dok marširaju u kasarni u jednoj ruci drže bojevu pušku tipa M14, a s drugom se “češkaju” po međunožju I pri tom skandiraju This is my rifle, this is my gun / This is for fighting, this is for fun”.

12 Ako se opet vratimo malo unazad, da podsetim, recimo na „Čoveka s lancima“ iz serije simbola države SHS, nasao ispod kičice slovenačkog slikara Ivana Vavpotiča, na kojoj je uprizoren motiv razdrljenog sužnja, koji se, s još uvek okovanim rukama trijumfalno oslobađa lanaca. I za slovenačke logoraše je poznato da su im fašisti već prilikom privođenja naređivali da im košulje budu zakopčane do grla, a internirci su im, u odgovor, prkosili s razdrljenim prsima, kao simbolom otpora (Jezernik, 1997: 70).

 

 

 

13 Za primer subverzije zvanične komunikacije između podređenih i nadređenih u JNA s prekomernom identifikacijom, pogledati Petrović (2011).

 

 

 

14 Raspad Jugoslavije donosi govor o “krizi muškosti”, koju označavaju projekti rehabilitacije tzv. “ranjene muškosti”, s čime se sukobljavaju nacionalne kulture, naročito pri suočavanju s novim globalnim modelima (hegemone) muškosti (Rosić, 2012: 61). Neki istraživači, recimo, smeštaju homofobi nacionalizam u Srbiji uoči raspada Jugoslavije, I to u drugu polovinu osamdesetih godina (gl. Veličković, 2012).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

n a j n o v i j e   . . .

. . .   n a j n o v i j e

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uz podršku Saveznog ministarstva inostranih poslova SR Nemačke

 

 

 

 

Copyright * Yu historija - 2015 * Web Design * ParadoXFactory